Καταγγελία για μεθοδεύσεις κατά της Απεργίας-Αποχής από την Αξιολόγηση

2021-09-24

Συναδέλφισσες/Συνάδελφοι,

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» καταγγέλλει τις μεθοδεύσεις της παράταξης ΜΑΧΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ η οποία, με έγγραφο που απέστειλε ο επικεφαλής της Σπ.Χανδόλιας στις 20/9/2021 με θέμα «Καίρια ερωτήματα για την αυτοαξιολόγηση», επιδίωξε να διαβιβαστεί το έγγραφο αυτό στη Δ.Ο.Ε. εκ μέρους του Συλλόγου! Η παράταξη αυτή -που απαξιώνει τον Σύλλογο με τη μη συμμετοχή της στα Δ.Σ. από τον Οκτώβριο του 2020- αν και προσκλήθηκε, την ίδια ημέρα, ουδέποτε εμφανίστηκε, ως όφειλε, στο Διοικητικό Συμβούλιο ώστε να συζητηθεί το θέμα και να παρθεί συλλογική απόφαση. Αντίθετα, προχώρησε με τρόπο αντισυναδελφικό και αντισυλλογικό, χωρίς καμία προηγούμενη συνεννόηση-ενημέρωση, στη δημοσιοποίηση του κειμένου αυτού στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δημιουργώντας εύλογα ερωτήματα και ανασφάλεια στα μέλη των Συλλόγων της Λακωνίας, την ώρα, μάλιστα, που το εκπαιδευτικό κίνημα προετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τον αυταρχισμό και τις απειλές της κ. Κεραμέως στο θέμα της απεργίας-αποχής από την αξιολόγηση.

Τέτοιες ενέργειες είναι κατακριτέες αφού υπονομεύουν τον αγώνα του 95% των εκπαιδευτικών κατά της τιμωρητικής αξιολόγησης. Συμβάλλουν στη διάχυση του φόβου και των απειλών που επιστρατεύουν οι κυβερνώντες μέσω του πρόσφατα ψηφισμένου νόμου 4823/2021 για να μας αποτρέψουν από το αναφαίρετο δικαίωμα μας να συμμετέχουμε σε νόμιμες και συνταγματικά κατοχυρωμένες απεργίες. Τέτοιες ενέργειες πρέπει να καταδικάζονται από το σύνολο του εκπαιδευτικού σώματος και οι υπαίτιοι να λογοδοτούν. Ο Σύλλογος θα ενημερώσει άμεσα τη Δ.Ο.Ε. για τις ενέργειες της συγκεκριμένης παράταξης που θέτει και ζητήματα αξιοπιστίας για τη νομική σύμβουλο της Δ.Ο.Ε. κ.Τσίπρα Μαρίας-Μαγδαληνής.

Δυστυχώς, όλοι αυτοί που παριστάνουν, διαχρονικά, τους «προστάτες» των εκπαιδευτικών και που κρύβονταν πίσω από την μαζική οργή του εκπαιδευτικού κινήματος για τις τόσες απογοητεύσεις που έχει βιώσει από την οργανωμένη πολιτεία, ειδικά την τελευταία δεκαετία, έρχονται πλέον αντιμέτωποι με τους πολιτικούς προϊστάμενούς τους. Μια τέτοια στιγμή αντιμετωπίζει ο Κλάδος μας τούτη την ώρα και δυστυχώς για την Δ.Α.Κ.Ε./Δ.Ε. (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) ο κύβος ερρίφθη! Είναι η πρώτη παράταξη που, επίσημα πλέον, υποστέλλει τη σημαία του αγώνα της αξιοπρέπειάς μας προσφέροντας πολιτικό σωσίβιο στην χειρότερη υπουργό που πέρασε ποτέ από το Υπουργείο Παιδείας. Με μια κατάπτυστη ανακοίνωση ακυρώνει τις μάχες που δώσαμε μέχρι τώρα λέγοντας ότι: «Η συγκεκριμένη αυτοαξιολόγηση, εφόσον υλοποιηθεί, δεν παράγει κάποιο δυσμενές αποτέλεσμα για τους εκπαιδευτικούς και τις σχολικές μονάδες!» ... «Η θέση της αριστερής πλειοψηφίας της ΟΛΜΕ για απεργία-αποχή είναι μία θέση αίολη και οδηγεί τον κλάδο στην αυτοκαταστροφή.» και αντιπροτείνει την κήρυξη 48ωρης απεργίας διαμαρτυρόμενη μόνο για την αδικαιολόγητη καταπόνηση των συναδέλφων!

Αυτή η ενέργεια θα μείνει, φυσικά, ως μία μελανή σελίδα στην ιστορία της Δ.Α.Κ.Ε..

Από τη δική μας πλευρά, ενημερώνουμε ότι η θέση του Συλλόγου μας παραμένει αταλάντευτη και είναι αυτή που εκφράζεται μέσα από τις θέσεις της πλειοψηφίας και από την ομόφωνη απόφαση της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας (Δ.Ο.Ε.), συντασσόμενοι πλήρως στα Βήματα-Ενέργειες κατά της αντιδραστικής αξιολόγησης. Ο αγώνας αυτός έχει για οδηγό το όραμα μιας Ελλάδας που μας αξίζει και πρέπει να συνεχιστεί μέχρι την τελική νίκη, όχι μόνο για το καλό της εκπαίδευσης αλλά, πρωτίστως, για το καλό της κοινωνίας μας.

Ήρθε η ώρα να αποδείξουμε ότι είμαστε πάνω απ΄όλα δάσκαλοι και όχι υπάλληλοι ενός μηχανισμού απαλλοτρίωσης ψυχών με συμβιβασμένες συνδικαλιστικές εξουσίες. Ας αναλάβουμε όλες και όλοι τις ευθύνες μας.

ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΗΣ

ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΚΥΦΤΟΣ - ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΛΑΟΣ