ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π.Ε. ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΟΣ «Ο ΠΛΗΘΩΝ»

Ντοκουμέντο στον αρ.44  ο Σύλλογος της Λακεδαίμονος όπως αποτυπώνεται στο "ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΚΟΝ ΒΗΜΑ" στις 27-10-1929.

Ποιοι είμαστε

Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λακεδαίμονος «Ο ΠΛΗΘΩΝ» ιδρύθηκε το 1916 ως ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ ΤΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ ΑΜΦΟΤΕΡΩΝ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΟΣ. Υπήρξε ιδρυτικό μέλος της Δ.Ο.Ε. ενώ τη σημερινή του επωνυμία έλαβε με τροποποίηση του καταστατικού το 1998. Σκοπός της λειτουργίας του είναι η προάσπιση των συμφερόντων των εκπαιδευτικών, των μαθητών και του δημόσιου σχολείου, ενώ παράλληλα με τη δράση του, φιλοδοξεί να προάγει την παιδεία, τον πολιτισμό και την κοινωνική συνείδηση.

Στα πλαίσια αυτά, καλούμε όλους, όσοι και όσες μπορούν και θέλουν να συμβάλλουν προς την κατεύθυνση αυτή, να δηλώνουν τη συμμετοχή τους στις δράσεις και πρωτοβουλίες του συλλόγου, αλλά και να καταθέτουν νέες ιδέες και προτάσεις για την περαιτέρω ανάπτυξή του.

Η ύπαρξη και κυρίως η επιτυχία των συλλόγων, εξαρτάται από τον βαθμό της συμμετοχής των μελών τους.

Σας περιμένουμε εδώ..